Skip to content Skip to footer

Benim için doğru kapron hangisi?

Doğru seçimi yap! 
seçmeden önce , alt tabakanın durumunu ve zemin kaplamasına uygulanan gereksinimleri dikkate almalısınız.

Aşağıdaki soruların açıklığa kavuşturulması gerekir:

Ne tür bir alt zemine sahibim? Şap mı yoksa ahşap zemin mi? Alt döşeme, altlık
seçimini etkileyen önemli bir faktördür . Mineral yüzeylerde nem koruması uygulamanız gerekirken, ahşap yüzeylerde öncelik daha çok boşlukların telafi edilmesidir.

Neden nem korumasına ihtiyacım var?
Yenilikçi AquaStop™ teknolojisi, alt tabakadan gelen nemin laminat ve ahşap döşeme zeminlerine vereceği hasara karşı güvenilir koruma sağlar.

Zeminde kalan nem, hem yenilenmiş binalarda hem de eski binalarda meydana gelebilir. Bu nedenle mineral yüzeylere nem koruması uygulamak her zaman gereklidir. Buna duyulan ihtiyaç, Avrupa Laminat Parke Üreticileri Birliği EPLF® tarafından yayınlanan teknik veri sayfalarında yönetilmektedir.

Neme karşı koruma ya alt tabakaya entegre edilebilir (AquaStop™ ürünleri) ya da neme karşı koruma filmi (SELITstop®) olarak ayrı olarak döşenebilir. Standartlara uygun uygulamanın sağlanması için, derzlere SELITstop® Alüminyum Folyo Sızdırmazlık Bandı kullanılarak ve duvar bağlantı bölgesine SELITstop® sızdırmazlık kenarı ara parçası kullanılarak buhar geçirmez sızdırmazlık uygulanmalıdır.

SELIT’in AquaStop™ ürünlerini, ürün prospektüsündeki AquaStop™ logosundan ve altın veya gümüş filmden tanıyabilirsiniz. Tüm ürünler, tam olarak boyuta kesilebilmeleri için easy Cut® ızgara deseniyle basılmıştır. Uygun şekilde takıldığında AquaStop™ ürünleri güvenilir nem koruması sağlar ve zemin kaplama garantisinin korunmasını sağlar.

Sıcak sulu yerden ısıtma sisteminin üzerine mi döşemeliyim?
Hem laminat hem de ahşap döşeme iyi yalıtkanlar olduğundan, her iki ürünü de yerden ısıtma sistemi üzerine döşemenin yararlarını dikkatlice düşünmelisiniz. Prensipte bu ürünleri döşemek mümkün olsa da aşağıdakileri aklınızda bulundurmalısınız: Tüm zemin yapısının (yalıtım altlığı + laminat/ahşap döşeme) toplam ısı iletkenlik direnci 0,15 m²K/W’yi aşmamalıdır. Değer ne kadar düşük olursa yerden ısıtma sisteminin verimliliği o kadar iyi olur.

Örneğin mevcut kapılarım ve ahşap çerçevelerim varsa, kurulum yüksekliğindeki kısıtlamalara bağlı mıyım? Özellikle eski binaların ve odaların yenilenmesinde, “eski” kapı kanatlarını ve ahşap çerçeveleri değiştirmek veya düzeltmek istemiyorsanız,
montaj yüksekliği ( altlık + zemin kaplaması) önemli bir kriterdir. Zeminin yan odaya düz bir şekilde bağlanması da garanti edilmelidir.

Zeminde düzgün olmayan noktalar var mı?
Üst zemin yüzeyinin boşluk oluşmadan alt tabakaya tam olarak oturmasını sağlamak için yüzeydeki tüm düzensizlikler giderilmelidir. Yüksek basınç stabilitesi sunarken düz olmayan noktaları da telafi edebilen bir altlık şeridi en uygunudur. Çoğu sessiz laminat zemin , ya çok ince (< 1 mm) ya da çok sert olan ve bu gereklilikleri karşılayamayan bir yalıtım altlığı ile donatılmıştır .

Ürünleri bodrumların üstüne gibi soğuk zeminlere koyabilir miyim?
Isı yalıtımı altlıkların olumlu bir “yan etkisidir”. Özellikle bodrum katları çok çabuk soğuyabilir. Doğru altlık ile zemine ek yalıtım sağlayabilir, böylece kendinizi iyi hissetme faktörünü artırabilirsiniz.