Skip to content Skip to footer

Sıkça Sorulan Sorular

SSS

Selit ürünleri hakkında sorularınız mı var?
Sizin için cevaplarımız var.

Hem laminat hem de ahşap döşeme iyi yalıtkanlar olduğundan, her iki ürünün de yerden ısıtma sistemi üzerine döşenmesinin yararları dikkatle değerlendirilmelidir.

Önemli olan tüm zemin sisteminin (yalıtım altlığı + laminat / ahşap döşeme) 0,15 m²K/W ısıl direncini geçmemesidir (altlığın ısıl direnci teknik verilerdeki her ürün sayfasında bulunabilir) . Isıl direnç ne kadar düşük olursa, yerden ısıtmanın verimliliği de o kadar yüksek olur.

Yerden ısıtma sistemi üzerine döşemek için aşağıdaki ürünleri kullanmanızı öneririz:

SELIT PRO XPO

Ahşap tabanlarda montaj prensip olarak nem koruma filmi olmadan gerçekleştirilir. Taban çok düzgün değilse, eski ahşap levhaların üzerine bir ara PE köpük tabakasıyla monte edilen özel ahşap dolgular (kısmen elyaf takviyeli) veya yonga levhalar kullanmanızı öneririz. Daha sonra bunun üzerine nem koruması olmayan darbe sesi yalıtımını takın.

Şap veya beton üzerine döşeme yapıyorsanız nem koruması kesinlikle gereklidir. Aksi takdirde tabandan yükselen kalan nem, laminat veya ahşap döşemenize ciddi zararlar verebilir.

AquaStop™ teknolojisine sahip tüm ürünlerimiz lamine AquaStop™ film yüzeyi şeklinde uygun nem koruması sunar. Bunun avantajı, buhar bariyeri kurma ihtiyacını da ortadan kaldırmasıdır.

Genel olarak mevcut halıların üzerine kurulum yapılmasını tavsiye etmiyoruz. Yüksek tüylü kadife halılarda, basınç stabilitesi eksikliğinden dolayı klik bağlantılarının kırılma riski vardır. Ayrıca halı üzerine montajında küf oluşma ihtimali yüksektir.

Genel olarak çift kat altlık kullanılmasını önermiyoruz. 2 katman, alt tabakanın basınç stabilitesini bozar ve ortaya çıkan sürtünme, istenmeyen zemin seslerine yol açabilir.

TÜV Sertifikası DIN EN ISO 9001

Sertifika: 01 100 84025
TÜV Rheinland’ın TÜV-Cert belgelendirme kuruluşu, SELIT’i “Tavanlar, duvarlar ve zeminler için yenilikçi yalıtım malzemelerinin geliştirilmesi, üretimi ve satışı ile DIN EN ISO 9001:2008’e uygun bir kalite yönetim sisteminin tanıtılması ve uygulanması” kapsamında belgelendirmektedir.

SELIT, 30 yılı aşkın süredir kalite ve güvenilirliğin simgesidir!

 

Ü-Zeichen

Alman Federal Devletlerindeki uygunluk işareti, temel teknik düzenlemeye, ulusal teknik onaya, genel denetim otoritesinin test sertifikasına veya bireysel durumlardaki onaya uygun olan, düzenlemeye tabi olan ve olmayan yapı ürünlerini tanımlar.

Almanya’da buna “Ü uygunluk işareti” de denir. Avusturya’daki eşdeğer işaret “ÜA işaretidir”. Uygunluk işareti, bir inşaat ürününün Almanya’da izin verilen kullanımını tanımlar.

Tüm SELİT ürünleri Ü uygunluk işaretine ve dolayısıyla ulusal teknik onaya sahiptir.

 

FSC® %100

Zert.-Nr. GFA-COC-001689
Orman Yönetim Konseyi®, “ÖKOLIT® 5 mm ağaç elyafının” en yüksek standartlarda yönetilen ormanlardan elde edilen hammaddelerle yapılmış bir ürün olduğunu ve dolayısıyla “Orman İdaresi’nin çevresel ve sosyal standartlarına göre sertifikalı ormanlardan gelen” bir malzeme menşeli olduğunu onaylar. Konsey”.

Bu ürünün sürdürülebilir orman yönetimine katkıda bulunduğu onaylanmıştır.

Yüksek yüzey gerilimlerinin veya ağır yüklerin olduğu durumlarda, yalıtım altlığının basınç stabilitesi belirleyici kriterdir. Polistirenden üretilen ürünler (SELITAC® ve SELITPRO® Serisi gibi) bu durumda ilk tercihtir.

Soğuk zeminlerde, özellikle bodrum katlarında, altlıklar ısı yalıtımına katkıda bulunur. Kural şudur: Malzeme ne kadar kalın olursa yalıtım o kadar iyi olur. SELITAC® 5 mm gibi 5 mm’ye kadar ince altlıklar bile önemli ölçüde artan ayak sıcaklığı sağlar. SELITFLEX® 10 mm Thermo, ısı yalıtımı açısından üst düzey performans sağlar.

Doğru altlığı bulmanın en kolay yolu uygulamamız olan “SELİT Ürün Danışmanı”nı kullanmaktır.

Ayrıca web sitemizde bir ürün danışmanı aracı da bulabilirsiniz. Sadece birkaç soruyu yanıtlayın ve hemen bir öneri alın.

SELITPRO®, SELITAC®, SELITFLEX® ve SELITBLOC® gibi altlıklar laminat, ahşap döşeme ve vinil tıklamalı döşemelerin yüzer montajı için tasarlanmıştır ve tabana sıkı bir şekilde yapıştırılmamalıdır.

Daha kolay montaj için SELITstop® Alüminyum Folyo Sızdırmazlık Bantını kullanabilirsiniz.

Zemin kaplamalarının (laminat, ahşap zemin ve vinil) aksine, altlıkların odanın iklimine uygun hale getirilmesine gerek yoktur, ancak satın alındıktan hemen sonra monte edilebilir.

Dekoratif zeminlerin en az 24 saat, tercihen 48 saat montaj odasında iklimlendirilmesi gerekmektedir. Lütfen zemin üreticisinin sağladığı talimatlara uyun.